Branding marki. Czy Twoja firma go potrzebuje?

projektant opracowujący branding marki

Większość osób, które prowadzą swoją firmę, słyszało gdzieś sformułowanie „branding marki”. Dla sporej części kojarzy się on z wykonaniem, bądź zmianą loga firm. Co więcej, na forach internetowych możemy spotkać wiele osób, które oferują branding, którym nazywają stworzenie symbolu graficznego reprezentującego markę. To w końcu, jaka jest definicja? Czy branding to po prostu logo firmy

Logo firmy

To znak graficzny, symbol. Jego celem jest przyciągnięcie uwagi, wzbudzenie zainteresowania i służy do identyfikacji wizualnej marki. Można powiedzieć, że jest swojego rodzaju podpisem. Może, ale nie musi wchodzić w proces brandingu czy rebrandingu. Zdarzają się przypadki, kiedy agencja marketingowa przeprowadza działania brandingowe, bazując na istniejącym logo, nie zmieniając go. 

 

branding marki

Czym zatem jest branding marki?

To przede wszystkim podejście strategiczne mające na celu wyróżnienie się spośród konkurencji. Rynek nasycony jest przeróżnymi produktami i usługami. Rywalizacja jest ogromna. Branding to proces (często długotrwały i czasochłonny), dzięki któremu marka wybije się z  tłumu i zdobędzie zaufanie konsumentów. 

Celem jest zbudowanie tożsamości marki i jej osobowości. Niezwykle istotne jest, aby zbudować strategię, w której odbiorcy stworzą w umyśle jasny i spójny wizerunek marki, wywołujący określone i pozytywne emocje.

Dzięki tej pracy powstanie grupa lojalnych, powracających i związanych z Tobą użytkowników.

Mówiąc wprost, branding powinien sprawić, że Twoja firma postrzegana będzie jak osoba – bliska, przyjacielska i lubiana. Taka, do której chce się wracać, z którą chce się przebywać.

Co składa się na proces brandingu?

Najważniejsze jest zachowanie spójności i jasności przekazu w takich obszarach, jak: 

  • Logo firmy
  • Fanpage na Facebooku
  • Inne social media
  • Strony www
  • Ulotki, projekty opakowań, papier firmowy, wizytówki – wszystkie akcesoria związane z marką
  • Wygląd biura, pracowników
  • Sposób kontaktu z klientami
  • Forma komunikacji z klientami (swobodna, profesjonalna, koleżeńska itp.)

Wszystkie te obszary powinny być ze sobą związane. Kolorystycznie, wizualnie, graficznie, komunikacyjnie. Twoja strona www powinna wzbudzać skojarzenia z Fanpage na FB i innymi social mediami, a treści tam zawarte muszą korespondować z tym, jak przedstawiasz swoją markę i jak rozmawiasz z klientami. Innymi słowy, wszystko musi harmonijnie grać, a to nie lada wyzwanie.

loga firm

Dobrym przykładem biznesu, który stosuje powyższą strategię jest Starbucks. Każdy zna to miejsce, nawet jeśli tam nie był. Niezależnie od tego, w której części świata wejdziemy do Starbucksa, to poczujemy się “jak w domu”. Te same kolory, wystrój, uprzejmi pracownicy pytający o Twoje imię, charakterystyczne logo, te same produkty. Kawa w Starbucks jest wysokiej jakości, jednak najważniejszym elementem kampanii marketingowych jest pokazanie tej kawiarni jako idealnego miejsca do pracy i spotkań ze znajomymi. Wzbudzenie poczucia prestiżu, przynależności do pewnej grupy społecznej i wywołania emocji szczęścia i spokoju. 

Jakby tego było mało, Starbucks angażuje się w wiele społecznych kampanii i podnosi drażliwe tematy mniejszości seksualnych. 

Działania marketingowe i brandingowe tej marki są tak szeroko zakrojone, że mimo naśladowań, inne kawiarnie zostają w tyle.

„Twoja osobista marka to obietnica dla twoich klientów… obietnica jakości, spójności, kompetencji i niezawodności.” – Jason Hartman

 

Podsumowując, branding marki to coś więcej, niż samo logo. To rozwój, troska o markę, wsparcie jej i jasność przekazu. Branding pomaga małym biznesom wybić się i zaistnieć w gąszczu konkurencji. Podkreśla, w czym jesteśmy wyjątkowi i dlaczego warto zaufać właśnie nam. Stawia na autentyczność.